Basın Bülteni

Medyafors Fuarcılık tarafından organize edilen “Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” bu yıl yine katılımcılarının yüzünü güldürdü. 200 yerli yabancı katılımcı marka, toplam 31.800 ziyaretçi ile verimli görüşmeler sonucunda yüzlerce franchise anlaşması yaptı… Ayrıca, Avrupa ve Ortadoğu birinciliğini elinde bulunduran fuar, bu yıl 90 ülkeden 2000 yabancı yatırımcı ziyaretçiyle, markaların yurt dışına açılmasını da hızlandırdı. Markalara franchise sistemi ile yeni şubeler açarak büyüme fırsatı sunan fuar, “iş kurmak” isteyenlere yüzlerce cazip seçenek sunarak kendi işinin patronu olma fırsatını sağladı.

Türkiye’nin ve bölgenin franchising alanındaki ilk ve tek fuarı olan “Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı”, Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD desteği, ERA Real Estate ana sponsorluğu ve A Para ana medya sponsorluğunda 10-13 Ekim tarihleri arasında CNR Fuar merkezinde düzenlendi. Türkiye franchise sektörünün nabzının attığı bu devasa organizasyon, franchise ve markalı bayilik sisteminin tüm oyuncularını tek bir çatı altında buluşturdu. Bu yıl 17. kez kapılarını açan fuarda, 200 yerli ve yabancı marka katılımcı olarak yerlerini aldı. Ziyaretçi sayısı ise 31.800’e ulaştı. Franchise sektörünün kalbinin attığı Bayim Olur musun 2019 da, sektöre 4 günde 1 milyar dolarlık hacim kazandırıldı. Fuar bu rakamlarla ve katılımcı marka, m2 ve yarattığı iş hacmi ile kendi alanında Avrupa ve Ortadoğu birincisi olma özelliğini taşıyor.

90 ülkeden 2000 işadamı geldi
Fuarda bu yıl da profesyonel, bilinçli ziyaretçi sayısında artış gözlemlendi. Diğer yandan 90 ülkeden gelen 2000 profesyonel ziyaretçi yerli markalarla ticari işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdi franchise anlaşmaları imzaladı. Yabancı yatırımcılar Türk firmalarıyla, özellikle yurtdışına açılma planları yapan markalar ile verimli görüşmeler yaptılar. Yabancıların Türk markalarına ilgisi; master franchise, firma evlilikleri ve firma satın almaları şeklinde oldu. Fuar bu açıdan da yurt dışına açılmak isteyen Türk markaları için önemli bir fırsat yarattı. Bu ülkelerden bazıları ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, Litvanya, Kanada, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Portekiz, Şili, Kongo, Rusya, İspanya, İsveç, Singapur, Etiyopya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Cezayir, İran, Irak, Nijerya, Mısır, Lübnan, Fas, Kuveyt, Katar, Dubai ve Azerbaycan olarak sıralanıyor. Gıdadan mobilyaya, gayrimenkulden bilişime birçok farklı sektörün franchise faaliyetlerinin tanıtıldığı Bayim Olur musun Franchising Fuarında ayrıca, franchise veren markalara ürün ve hizmet konusunda destek olan tedarikçi firmalar sektörün tüm paydaşlarıyla buluştu. 

Bayim Olur musun Fuarı ticaretin kapılarını açarken; seminerler, aktiviteler, showlar ve yeni ürün lansmanları ile de fark yarattı. Güvenilir Ürün Platformu desteği ile “Güvenilir Ürün Güvenilir Hizmet” konu başlıklı panel, Bayim Olur musun Franchising fuarı kapsamında, “Ufrad Seminerleri”nde masaya yatırıldı. Moderatörlüğünü Güvenilir Ürün Platformu Genel Başkanı Celal Toprak’ın yaptığı panelde, İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Özer Ergün, TAB Gıda Franchise Müdürü İlhan Erkan ve ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı & g2mEKSPER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz konuşmacı olarak yerini alarak üretici ve tüketicilere seslendi. Etkinliğin sonunda güvenilir ürün gönüllülerine, gazetecilere, akademisyenlere ve STK temsilcilerine sertifika taktim edildi. Ayrıca fuar kapsamında dört gün boyunca, düzenlenen seminerler kapsamında yatırımcılar ve markalar uzmanların sunumuyla buluştu. Fuarın Ana Sponsoru ERA Real Estate Avrupa Bölge Direktörü François Gagnon ve Era Franchise Direktörü Turgay Tutar’n seminerleri ile MNG Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Aydoğan Süer’in “Kazandığın kadar öde” semineri, ziyaretçiler ve katılımcılar tarafından özel ilgiyle izlendi. 

Ticaret ve Sanayi Odalarından, Derneklerden fuara büyük ilgi
Sağladığı ticaret ortamıyla, Ticaret Odaları ve derneklerin ziyaret edecekleri fuarların başında gelen Bayim Olur musun Fuarına; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, Soma Ticaret ve Sanayi Odası, Manisa Girişimci Esnaflar Derneği, Döner Üreticileri Derneği üyeleriyle katılım sağlayarak dünyada yeni gelişen iş vizyonlarını yakından takip ettiler, markalarla görüşüp iş fırsatlarını değerlendirdiler.

Türkiye’nin ve Dünyanın ünlü şef ve aşçıları, gastronomi profesyonelleri Bayim Olur musun fuarında bir araya geldi. 
Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı bu yıl “Anatolian Salon Culinary Competitions” ile gastronomi sektörünü de fuar ile eş zamanlı bir araya getirdi. Aşçılar ve Gastronomi Derneği Başkanı olmasının yanında aynı zamanda World Master Chef Society (Dünya Master Şefler Birliği) Türkiye Başkanı olan Executive Chef Fikret Özdemir, Kahramanmaraş Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, Medyafors Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Özhan Erem, ünlü şefler ve ünlü konukların katılımıyla gerçekleşen Anatolian Salon Culinary Competitions fuara damgasını vurdu. Venezuela Büyükelçisi Jose Gregoria Bracho Reyes, Türk eski futbolcu ve hakem, futbol yorumcusu, televizyoncu ve spor yazarı Erman Toroğlu fuara katılan isimlerin arasındaydı. Anatolian Salon Culinary Competitions etkinliği fuar ile eş zamanlı gastronomi ve barista yarışmalarına sahne oldu. Etkinlik sürecince yarışmalarda gösterdikleri başarılardan dolayı 540 kişiye ödülleri takdim edildi.

“Markanızı büyütmek, yaymak bizim işimiz”
Medyafors Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özhan Erem;” Medyafors Fuarcılık için her şeyden önemlisi müşteri memnuniyetidir... Çok çalıştık, bize inanarak fuara katılan markalarımıza, 31.800 yerli yabancı, yatırımcı ziyaretçi getirdik.. Ekonomik gidişatın belirsiz olmasından dolayı bu yıl fuara katılan markalarda düşüş yaşanmasına rağmen, katılan markalarda yüzlerce franchise anlaşmasına vesile olduk, sektörümüzde ekonomiyi canlandırdık... Yüzlerce cazip fırsatlar, yeni iş fikirleri, her bütçeye uygun franchise seçenekleri, fuarda görücüye çıktı. Fuara iş kurmak için gelen girişimciler patron olarak çıktılar. Veri tabanımız tazelendi, datamıza binlerce yeni yatırımcı adayı katıldı... Fuar sonrası ve yıl boyunca web portalımızda markalarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz... Her salı mailing ile veri tabanımıza kayıtlı 44.000 yatırımcı adayı kişiye markalarımızın yeniliklerini ve haberlerini ulaştırmaya devam ediyoruz." Bayim Olur musun Franchising Fuarı buzdağının görünen kısmı", biz aslında data/veri tabanı yönetiyoruz...

Markanızı büyütmek, yaymak bizim işimiz, biz de işimize bakıyoruz. Her yıl çok sayıda markayı bir araya getirerek yapılacak karlı anlaşmalara öncülük eden fuarımız markaların büyüme yolculuklarında ve girişimcilerin kendi işini kurmalarında önemli bir basamak olmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıl 18’incisini düzenleyeceğimiz fuar için şimdiden rezervasyon çalışmaları başladı bile. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” 25-28 KASIM 2020’de düzenlenecek diyerek yeni fuar tarihinin duyurusunu yapan Erem perakende sektörüne de değindi. Erem,” Bir gün tüm perakendecilerin %50’si franchise işletme olacak, gidişat böyle” dedi.

 

Markalar ve yatırımcılar bu fuardan mutlu ayrılıyor
Bayim Olur musun fuarında katılımcılar hedefledikleri yatırımcı profiline ulaştıklarını belirtirken,  Ziyaretçiler fuarı yüksek düzeyde bir fuar olarak değerlendiriyor.

Coldwell Banker Türkiye Kıbrıs- ERA Real Estate Türkiye Kıbrıs Ülke Başkanı Gökhan Taş; ”Bayim Olur musun Fuarında 4 gün boyunca çok yüksek bir katılımla standımız dolup taştı. ERA olarak burada ana sponsor olmamızın da getirdiği hevesle heyecanla çok güzel bir fuar geçirdik”.dedi.

FM Kahve Kurucu Ortağı Mehmet Koca; ”Bayim Olur musun Fuarına 5 yıldan beri katılıyoruz. Fuar işimizi daha da büyütüyor. Burada işinizle ilgili doğru yatırımcıyı bulabiliyorsunuz. Fuardan beklentimiz doğru yatırımcı, iletişim kurabileceğimiz tedarik firmaları ve ürün tedariki sağlayabileceğimiz markalar.. Bunlara da bu fuar ile erişebiliyoruz”dedi.

Essi Güzellik Kurucusu Zübeyde Nacar; “Güzelliğe yatırım yapan yatırımcılar için Bayim Olur musun Fuar’ındayız. Uzun yıllardır bu fuara katılıyoruz. Ülkemizden ve birçok farklı ülkeden yatırımcılar ile buluşmaktan çok mutluyuz”dedi.

Coffeetainer Genel Müdürü Ali Ünal; “Bayim Olur musun Fuarı bu sene de çok yoğun ve doğru yatırımcı kitlesi ile bizleri buluşturdu. Yurt içinden ve yurt dışından çok ciddi yatırımcılar ile görüştük. Fuar oldukça verimli geçti”dedi.

Hussein Sallabi Libya/Asya
Hakikaten fuar çok güzel. Firmalar ve ürünleri çok iyi. Birçok katılımcı firma var. Bu fuar sayesinde ileriki zamanlarda daha çok iş yapacağımız firmalar olacak.

Nabil Shaafal Güney Amerika
Fuarı çok faydalı buldum. Ticaretimle ilgili tüm ürünleri bu fuarda gördüm. Özellikle kozmetik ürünleriyle ilgilenmemle birlikte diğer sektörlerde dikkatimi çekti. Değerlendirme yapabileceğiniz pek çok sektör bulunuyor. Şuan bulunduğum sektörü bu fuar sayesinde değiştirmeyi düşünüyorum.

 

Bayim Olur musun?